Novinky

11.2.2016

Dopis k Losaru od Mindrolling Džecün Khandro Rinpočhe

Guru Rinpočhe, Buddho tří časů,
Guru velikého štěstí, jsi zdrojem všech siddhi,
hněvivý Přemožiteli všech negativit a překážek,
obracíme se k Tobě, uděl nám prosím požehnání.
Kéž ustanou všechny vnější, vnitřní a tajné překážky a kéž se všechna naše přání rychle naplní.

Zdravíme všechny u příležitosti Nového roku Ohnivé opice.

S koncem dalšího roku a začátkem nového lunárního měsíce vám všichni z Mindrollingu přejeme Nový rok plný harmonie, spokojenosti a štěstí.

Pro nás, kteří jsme požehnáni spojením s Guru Rinpočhem, je tento rok Opice velmi výjimečným, neboť přichází jednou za 12 let. Objasnit život, činnost a význam velkého Gurua z Oddijány je jako bychom chtěli změřit oblohu, ale všeobecně se říká, že se tento velký druhý Buddha manifestoval jako Zrozený z lotosu v roce Opice.

Je pro nás nesmírným štěstím, že můžeme oslavit tento významný rok 2016. Začněme ho s obnovenou svěžestí a enthusiasmem stát se skutečným praktikujícím Dharmy. Někým, kdo se tak nejen nazývá, ale skutečně zosobňuje význam tohoto slova. Zavažme se posílit svou praxi a vynaložit ještě větší úsilí, abychom byli trpěliví. V tomto roce Guru Padmasambhavy se pokusíme co nejlépe ztělesňovat jeho učení a učiníme další krok, velký či malý, blíže k osvícení. Nepropadejme lenosti, výmluvám a letargii, ale přivítejme tento rok zčerstva a s elánem v každodenní praxi.

Nechť díky této příležitosti najdeme radost a s nadšením obohatíme naši praxi. Kéž najdeme čas oslavovat dobro a ctnost, které probudíme v našem životě.

Oslava není jen jídlo, pití, hraní, zábava a nesmyslné činnosti. Jako praktikující bychom se měli učit oslavovat takto:

 • Oslavovat nádherné vnitřní kvality laskavosti a lásky.
 • Oslavovat schopnost dávat radost druhým.
 • Oslavovat spokojenost a jednoduchost.
 • Oslavovat skutečnost, že jsme bytostmi s nezměrnou dobrotou.
 • Oslavovat, kdo jsme, a jak se stát zdrojem radosti pro druhé.
 • Oslavovat, kam jsme došli, a vše, co nás přivedlo až sem.
 • Oslavovat příležitost praktikovat Dharmu.
 • Oslavovat ticho.
 • Oslavovat samotu.
 • Oslavovat malé okamžiky štěstí.
 • Oslavovat všechny bytosti a naší vzájemnou propojenost.
 • Oslavovat každou chvíli s vědomím, že má potenciál úplného osvobození.
 • Oslavovat nejen Nový rok, ale každý nový moment, který vyvstává.
 • Oslavovat skutečnost, že se objevili dokonalí guruové linie a přinesli nesmírný užitek.
 • Oslavovat štěstí a úspěch druhých.
 • Oslavovat ctnost a zásluhy.

Existuje mnoho takových jednoduchých, a přesto velmi mocných možností, které mužeme společně oslavit. Co to znamená, když říkáme „oslavit“? Oslavit znamená na chvíli se zastavit, zamyslet a nechat vyvstat čistou radost, která nás naplní elánem, odhodláním a vytrvalostí na naší cestě praxe. Oslava by nás měla vést k tomu, že si pomyslíme: „Ano, vše není dokonalé, ale my jsme stále zde, dobrota je stále přítomná, a my se máme stále z čeho radovat. Je toho mnoho, co můžeme uchovat a máme také hodně, co vylepšovat.“ Skutečná oslava vede k pocitu vděku, posiluje sliby a přináší chuť do praxe a života.

Tak tedy skutečně oslavme, v pravém slova smyslu – ne v obyčejném významu slova slavení a samolibé otupělosti, ale s nadšením a s čerstvě rozkvétající radostí se odhodlejme jít ještě dál na naší cestě za skutečným probuzením.

Minling Dungse Rinpočhe, Džecün Gautámi Rinpočhe a všichni v Mindrolling Ladrangu, Mindrollingu a Samten Tse zasíláme mnoho modliteb a pozdravů k Losaru.

—MJKR

Další novinky

Archiv novinek

O motivaci a náhledu

Dharma Dhristhi logo

Nejnovější, páté číslo věstníku Dharma Dhriští vychází formou video přednášky a to na téma motivace a náhledu. O tématu hovoří Džetsün Khandro Rinpočhe, Džetsün Dečen Paldrön a Tulku Dakpa Rinpočhe.

ukaž novinku

O oddanosti

Dharma Dhristhi logo

Nejnovější, čtvrté číslo věstníku Dharma Dhriští vychází formou video přednášky a to na téma oddanosti. O tématu hovoří Džetsün Khandro Rinpočhe, Džetsün Dečen Paldrön a Tulku Dakpa Rinpočhe.

ukaž novinku

J.E. Mindrolling Džetsün Khandro Rinpočhe v Čechách

S velikou radostí vám oznamujeme, že Její Eminence Mindrolling Džetsün Khandro Rinpočhe letos navštíví Českou Republiku a bude zde předávat učení od neděle 3.4. do úterý 5.4. 2011.

ukaž novinku

Linie a přenosy

Dharma Dhristhi logo

Mindrolling International a Dharmashri Foundation s potěšením oznamuje vydání třetího čísla nově navrženého Dharma Dhriští věstníku.

ukaž novinku

Kjabdže Taklung Tsetrul Rinpočhe předá kompletní sérii iniciací Künzang Gongpa Zangthal v Lotus Garden

Pro Sanghu Mindrolling International je zdrojem nesmírné radosti a vděčnosti, že Kjabdže Tsetrul Rinpočhe vyjádřil přání předat v Lotus Garden kompletní cyklus iniciací Künzang Gongpa Zangthal, a to ve dnech od 27. srpna do 12. září 2010. …

ukaž novinku

Dharma Dhrišti - Z pohledu Dharmy, podzim 2009

S radostí oznamujeme, že Mindrolling International zveřejnil druhé vydání online magazínu Dharma Dhrišti – Z pohledu Dharmy.

ukaž novinku

Dvoutýdenní retreat s Mindrolling Džetsün Khandro Rinpočhe v Indii

S radostí oznamujeme konání dvoutýdenního retreatu s Mindrolling Džetsün Khandro Rinpočhe v Indii. Po mnoho let žádali praktikující Rinpočhe, aby v Indii předávala nauky a vedla meditační retreat a na základě této žádosti Rinpočhe laskavě souhlasila…

ukaž novinku

Živý přenos z veřejné přednášky Džetsün Khandro Rinpočhe ve Francii v Lerab Lingu, která se uskutečnila 1. října 2010

Rádi bychom Vás informovali, že na internetových stránkách Lerab Lingu můžete shlédnout veřejnou přednášku J.E. Džetsun Khandro Rinpočhe na téma „Soucítění versus soupeřivost“.

ukaž novinku

Jednota v rozmanitosti. Buddhismus v České republice

Jednota v rozmanitosti

Kniha vznikla v rámci stejnojmenného projektu, jehož smyslem je vytvářet
porozumění a harmonii mezi různými buddhistickými směry v České republice.

ukaž novinku

Projekt historie linie Mindrolling

Terdag Lingpa

S radostí vám zde předkládáme krátký úvod do rodinné historie Mindrollingu. Mindrolling představuje velmi rozsáhlou a historicky důležitou linii, která je natolik propojena s mnoha aspekty tibetského buddhismu a s dalšími liniemi …

ukaž novinku